logo
Kdo jsme Projekty Pro tisk Kontakty

 

Námět na seriál filmových dokumentů
s pracovním názvem "Navzdory osudu"

Typ pořadu: Cyklus filmových dokumentů Téma: Dokumenty, přibližující divákům mnohdy až neskutečné příběhy lidí - Čechů a Moravanů, které osud zavál mimo jejich vlast a vehnal do extrémních situací, které přežili jen díky obrovské odvaze, pevné vůli a obrovskému odhodlání žít a přežít. Cyklus by měl poukázat na morální kvality těchto mimořádných osobností našeho národa a vzdát skromný, nepatetický hold jejich tichému hrdinství. Vzhledem k vysokému věku všech protagonistů se jedná v řadě případů možná o poslední šanci zachytit jejich autentická osobní vyprávění. Způsob zpracování dané tématiky: Zachycení hlavních hrdinů jednotlivých příběhů v aktuálním čase. Tedy teď, na začátku nového tisíciletí. V okamžiku, kdy pokročilým věkem daný odstup jim umožňuje realistické ohlédnutí za jejich životem. Zhodnocení svých činů, posouzení jejich smysluplnosti či zbytečnosti. Mělo by se jednat o diskrétní, uctivé nahlédnutí do soukromí těchto výjimečných osobností, motivované snahou odhalit jejich životní filosofii (příp. její vývoj). Zjistit, kde brali a berou sílu k překonání všech životních útrap a překážek. Čeho si v životě nejvíce váží a co naopak je pro ně nepodstatné. Jak se dívají na současný život v naší republice a ve světě. Vylíčení jejich dramatických životních osudů doplněné řadou ilustračních archivních záběrů, fotografií, pochopitelně v dokumentu nebude chybět. Ale bude pouze podkladem pro realizaci hlavní myšlenky. A tou je vlastně odpověď na otázky:

  • Kde se v člověku bere ona obrovská vnitřní síla, umožňující mu překonávat zdánlivě nepřekonatelné překážky a dosáhnout nedosažitelných cílů?
  • Má hrdinství, vykoupené obrovskými útrapami, zdravím a mnohdy i lidskými životy smysl? Vždyť tak často se jeho aktéři namísto uznání a vděku dočkají potupy a zloby.
  • Jaké jsou podle názoru těchto osobností morální, lidské hodnoty současné mladé generace. V čem se liší od hodnot jimi uznávaných?
Počet dílů: 13 Stopáž jednotlivých dílů: 28 nebo 38 minut Námět: Jiří Vondrák, Pavel Löffelmann, Jaroslav Čvančara Scénář:Jiří Vondrák, Pavel Löffelmann a odborní poradci Jaroslav Čvančara, Václav Straka, Josef Břečka a další)

Kamera: Petr Vejslík, Jiří Radek Produkce:Pavel Löffelmann Režie:Jiří Vondrák Realizace: FREE ART RECORDS, s.r.o. pro Českou televizi Brno Obsah jednotlivých dílů: V cyklu se objeví v podstatě dva základní typy zpracování. U nejvýznamnějších osobností, jejichž životní příběh je dostatečně nosný a je předpoklad, že i jejich současné názory a pohledy na minulost i současnost světa mají divákům co říci, bude věnován každému z těchto protagonistů jeden samostatný díl. Ve zbývajících dokumentech budou shrnuty příběhy protagonistů, které spolu nějakým způsobem souvisejí nebo naopak jsou v určitém kontrastu (viz dále).  

 

1. díl - Genmjr. František Peřina

V červnu 1939 odešel ilegálně do Polska a po prezentaci v Krakově odplul do Francie. Stal se stíhacím esem bitvy o Francii. Samotnému
i ve spolupráci se mu podařilo poslat k zemi 14 nepřátelských letounů. Sám napadl 60 messerschmittů chránících svaz 90 německých bombardérů. Tím zachránil skupinu francouzských pilotů. Během tohoto boje sestřelil jeden nepřátelský letoun, poté byl jeho stroh rovněž zasažen. Po porážce Francie se dostal do Anglie. V rámci 313, čs. stíhací perutě se zúčastnil Bitvy o Británii. V červnu 1942 nad Francií napaden čtyřmi Focke-Wulfy 190, z nichž jeden sestřelil a další poškodil. Po návratu do vlasti se opět setkal s manželkou, vězněnou celou válku ve vězení gestapa. 12. 4. 1949 letounem M -1 Sokol přelétl spolu s manželkou a s kamarádem hranice. Žil v Anglii, Kanadě a od roku 1959 trvale v USA, kde získal významné místo v továrně na výrobu vnitřních zařízení kosmického výzkumu projektu Gemini a Apollo. Po roce 1989 se natrvalo vrátil do republiky. Žije v Praze.

 

2. díl - Plk. Pravomil Raichl

V roce 1939 se dostal přes Maďarsko a Polsko do SSSR, kde byl okamžitě internován a jako údajný špion poslán do Gulagu. Zde prožil neuvěřitelné příhody na hranicích života a smrti, včetně situací, kdy vězni v zoufalství jedli maso ze svých spoluvězňů, kteří zemřeli. Od jisté smrti (v cele smrti čekal na vykonání rozsudku za útěk) ho zachránila výzva k vstupu do vznikající čs. jednotky v Buzuluku. Přišel tam v zuboženém stavu v lednu 1942. Od poloviny roku 1943 se zúčastnil všech bitev, včetně krveprolití na Dukle v roce 1944. Byl několikrát vyznamenán. Pro svou kritiku poměrů, včetně hazardování se životy čs. vojáků se dostal do těžkých rozepří s komunisty. I po válce mezi Raichlem a Reicinem začal neúprosný boj, jenž skončil Raichlovým zatčením a odsouzením na smrt (známá Mostecká aféra). Zásahem prezidenta Beneše byl rozsudek sice změněn na doživotí, ale ve věznici v Leopoldově se bachaři ze všech sil snažili, aby toto doživotí trvalo co nejkratší dobu. Přesto se mu s několika druhy podařilo z tohoto nejpečlivěji střeženého vězení uprchnout do Německa, kde posléze vstoupil do Čs. strážní jednotky (v rámci US Army). Zde sloužil až do šedesátých let. Současně pracoval jako expert pro CIA. Jelikož východní rozvědky usilovaly o jeho život, přesídlil na příkaz Američanů do USA, kde v Oregonu žije dodnes. Závěr svého života by však chtěl dožít ve své vlasti na Šumavě.

 

3. díl - Genmjr. Alois Šiška

V roce 1939 uprchnul přes Slovensko, Maďarsko do Jugoslávie, odkud se dostal do Francie a Anglie, kde byl přijat do RAF. Sloužil jako pilot
u 311 čs. stíhací perutě. Létal nad Německo a Itálii. Byl třikrát sestřelen. Dne 28. 12. 1941 byl jeho letoun zasažen nad Wilhelmshafenem
a s poškozeným wellingtonem nucen přistát v noci v Severním moři. Ze šestičlenné posádky se pět dostalo do gumového záchranného člunu. Čtvrtý den dva zemřeli a třetí upadl do bezvědomí. Šestý den je vyplavilo moře na pobřeží Holandska, kde se dostali do německého zajetí. Omrzlé a gangrénou postižené nohy nemohly být amputovány pro Šiškův srdeční infarkt již na operačním stole. Později přepraven do zajateckých lazaretů v Německu. V roce 1944 převezen do řídící úřadovny gestapa v Praze a odsouzen k trestu smrti. Nakonec však předán wehrmachtu na pevnost Colditz. V dubnu 1945 osvobozen US Army a převezen do nemocnice v Anglii. V roce 1948 propuštěn z armády, nuceně vystěhován z Prahy. Napsal úspěšnou knihu. Nyní žije v Praze.

4. díl - Genmjr. František Fajtl

Po okupaci překročil ilegálně polské hranice. Z Polska odplul do Francie. Po vypuknutí války přijat k francouzskému letectvu. Po porážce Francie odplul do Velké Británie a byl převelen k 310. Čs. stíhací peruti. Bitvy o Británii se zúčastnil s 1. a 17. Britskou squadronou. Sám i ve spolupráci se podílem na sestřelení několika nepřátelských letadel. Jako první Čechoslovák se v rámci RAF stal v roce 1942 velitelem britské stíhací perutě. Poté byl sám nad Francií sestřelen. Strastiplnou cestou přes Španělsko a Gibraltar se dostal zpět do Anglie. Byl ustanoven velitelem 313. čs. stíhací perutě. V únoru 1944 odjel jako velitel skupiny 20 letců do SSSR, kde po přecvičení na stíhačky lavočkin LA-5 a LA-7 působil při založení 1. čs. samostatného stíhacího pluku v SSSR. Jednotka významně podporovala SNP. Také zasáhl do bojů o Moravskou bránu. Na jaře 1949 zatčen a degradován. Dva roky strávil na nucených pracích ve vězení na Mírově. V šedesátých letech částečně rehabilitován. Napsal několik úspěšných knih. Žije v Praze.

5. díl - Plk. Josef Balejka

V roce 1939 odešel ilegálně do Polska, kde podepsal závazek k polskému letectvu. Patří k těm málo čs. letcům, kteří se v září 1939 zúčastnili leteckých bojů. Po porážce Polska se Balejka spolu se slavným stíhačem Josefem Františkem a dalšími dvěma kamarády dostal přes Rumunsko do Francie. Odtud do Anglie, kde bojoval u 303. Polské stíhací perutě. Po zranění přeložen v rámci RAF jako instruktor. V roce 1944, na vlastní žádost přeložen k 311. čs. bombardovací peruti. Vrátil se do osvobozené vlasti, ale brzy se rozhodl zůstat v Anglii, poté Austrálii. V osmdesátých letech se dal do přípravy demonstrativní sabotážní akce proti tehdejšímu komunistickému režimu. Nástupem Gorbačovovy pěrestrojky však akce ztratila smysl. Po roce 1989 se vrátil natrvalo do vlasti, kde ve Valašských Kloboukách žije dodnes. Jako hluboce věřící v Marii Svatohostýnskou, napsal pozoruhodnou publikaci, kde poutavě líčí své válečné příhody.

 

6. díl - Plk. Čestmír Šikola

Jako vysokoškolský student unikl v Praze - Ruzyni osudu studentů
17. listopadu 1939. Podařilo se mu uprchnout "Jižní cestou" do Francie. V Anglii se stal radiotelegrafistou. Vycvičen jako parašutista, stal se příslušníkem významné paraskupiny CLAY, která byla vysazena v dubnu 1944. Skupina prožila dramatické okamžiky, v nichž se její příslušníci pohybovali na hranici života a smrti. Nedostatek potravin, pronásledování gestapem i otevřené střety s nepřítelem přinášely jejim členům četná zranění a řadě z nich smrt. Po roce 1948, který tyto extrémní podmínky zázračně přežil místo poděkování byl zatčen, vězněn a mučen StB. I tyto útrapy přežil a žije v Malé Skále v Čechách.

 

Milada Všetičková

V Brně žijící vdova po gen. ing. Bohuslavu Všetičkovi. Manžel - bývalý příslušník Čs. legií v Rusku, se stal ve třicátých letech Zemským velitelem dělostřelectva. Po okupaci se podílel na vzniku největší ilegální organizace Obrana národa. Stal se jejím Zemským velitelem pro celou Moravu. V únoru 1940 byl na základě zrady zatčen a spolu se svými věrnými důstojníky 19. 8. 1942 v  Berlíně - Plötzensee sťat . Otřesná fakta, dokumenty jsou k dispozici. Postava gen. Všetičky zůstává až dodnes málo zhodnocena. Paní Milada, skromná a tichá žena je jediným z doposud žijících svědků. Pozn. Tento díl postaví do kontrastu zkušenosti z odboje zahraničního s odbojem domácím. Určitě zajímavé bude srovnání, v čem tito odbojáři spolupracovali, v čem se naopak lišili.

 

7. díl - Dr. Václav V. Tošovský

Jako student medicíny se v roce 1939 dostal do střetu s příslušníkem gestapa, kterého nožem zabil. Za nesmírně dramatických okolností se mu podařilo prchnout přes Maďarsko a Jugoslávii do Řecka, kde v touze zmiznout beze stopy se vydával pod cizím jménem za lékaře. Přihlásil se jako dobrovolník do nemocnice na ostrově Kréta. Teprve na místě zjistil, že se jedná o leprosarium. Přesto v těchto extrémních podmínkách vydržel. Jako jeden z mála se nenakazil, přežil i akci Němců, kteří před koncem války celé zařízení, včetně jeho pacientů a personálu vyhodili do povětří. Po válce dostudoval medicínu a současně ústav starající se o malomocné obnovil a rozšířil. Poté ho vedl až do roku 1953, kdy toto leprosarium jako poslední v Řecku bylo zrušeno. Žije v Brně.

8. díl - Gen. Jaroslav Procházka

Jeho osud je podobný osudu Plk. Pravomila Raichla. I on na počátku války odešel do SSSR, kde byl okamžitě internován a poslán do Gulagu. Po třech letech, které jako zázrakem přežil ho z Gulagu vysvobodila výzva ke vstupu do Svobodovy vojenské jednotky, která vznikala v Buzuluku. V první linii prošel celou frontu. Po válce byl opět zatčen a řadu let vězněn. Žije v Plzni.

Gen. Karel Borský

Pravým jménem Biheller. Studoval klasické gymnázium v Ostravě. Po okupaci přešel v září 1939 do Polska, odtud do SSSR. Pracoval ve Lvově, odkud byl NKVD v roce 1940 vyvezen na nucené práce při budování Volžsko-donského kanálu. Poté se dostal do Dagestánské SSSR, kde pracoval v koželužně chemického závodu. Když se z rozhlasové zprávy TASSu dozvěděl
o budování čs. vojenské jednotky, v květnu 1942 přijel do Buzuluku. Byl zařazen k četě npor. Oldřicha Kvapila. V rámci 3. roty Vladimíra Janka se zúčastnil bitvy u Sokolova. Poté přidělen k oddělení výchovy a osvěty. Byl několikrát raněn. Zúčastnil se Karpatsko-dukelské operace. Po válce přijme jméno Borský.  

 

9. díl - Plk. let. Ladislav Snídal

Začátkem prosince 1940 odplul do Haify, kde byl začleněn do čs. jednotky na Středním východě. V dubnu 1941 se stal velitelem 2. čety 3. roty. Během obléhání přístavu Tobruk, se z řad důstojníků zúčastnil největšího počtu průzkumných hlídek. Jako dobrovolník se v roce 1942 přihlásil do RAF a odjel do Velké Británie, kde prošel nejrůznějšími školeními a kurzy, včetně navigátorského v Kanadě aj. Stal se navigátorem na letounech typu Liberátor u 311. bombardovací perutě.  

 

10. díl - Gen. Miroslav Šmoldas

Po maturitě na reálném gymnáziu v Olomouci vstoupil do čs. armády. Z Vojenské akademie v Hranicích vyřazen v roce 1938 jako poručík spojovacího vojska. Během mobilizace sloužil v Bruntále, poté v asistenční rotě v Lipníku nad Bečvou. V červenci 1939 přešel hranice do Polska a prošel celou anabází čs. legionu a Východní čs. armády v zahraničí (Kamenec Podolůský, Oranky, Suzdal). Jako příslušník tzv. Oranské skupiny přišel se skupinou velitelských a instruktorských kádrů v únoru 1942 do Buzuluku. Zúčastnil se bitvy u Sokolova a poté všech bojových akcí, včetně Karpatsko-dukelské operace.

 

11. díl - Petr Uruba

Po absolvování obchodní školy nastoupil na Vojenské učiliště v Prostějově. Poté přidělen k 73. letce 6. let. pluku v Praze a Hradci Králové, kde létal na lehkých bombardovacích letounech Š-100 a Š-101. Dne 6. 7. 1938 se nad Strahovským stadiónem, v rámci X. Všesokolského sletu, zúčastnil slavnostního přeletu. Koncem června odešel do Polska a lodí Chrobry odplul do Francie. V Anglii začal operačně létat od listopadu 1940 jako druhý pilot osádky kpt. Františka Cígoše, u 311. čs. bomb. perutě. Při sedmém operačním letu 6. 2. 1941 byl jejich Wellington T 7842 v důsledku navigační chyby a následného nedostatku paliva nucen nouzově přistát v okupované Francii. V německých táborech a kriminálech strávil čtyři roky (včetně známého zajateckého tábora Stalag Luft III ).  

 

12.díl - Manželky odbojářů

Tento díl bude věnován manželkám odbojářů. Ženám, které si v řadě případů svou odvahou, statečností a vůlí nijak se svými partnery nezadaly. Přitom po skončení války, resp. po ukončení následných represí komunistické totalitní moci, setrvávaly skromně v pozadí svých slavných manželů. Dokument bude mimo jiné zajímavý i tím, že v některé z těchto obdivuhodných žen jsou Angličanky, které v České republice setrvaly i po smrti svých manželů. Jejich pohled na dění v naší zemi může být v mnoha případech neobvyklý a poučný.

 

13. díl Plk. Václav Straka

Jako čs. student v Belgii dostal se do Francie, kde v Agde vstoupil do čs. zahraniční armády. Po porážce Francie přeplul lodním transportem do Velké Británie. Stal se zakládajícím členem Mezinárodního svazu studenstva, založeného 17. 11. 1941 v Londýně. Uplatnil se jako schopný redaktor časopisu Naše vojsko, které vycházelo až do konce války. Straka se od podzimu 1944 zúčastnil obléhání pevnosti Dunkergue a v posledních týdnech války se stal členem tzv. Kombinovaného oddílu, s nímž v rámci 3. armády gen. Pattona vstoupil na hranici Pomezí u Chebu, jako první na čs. území. Kromě obvyklého schématu, zabývajícího se osobním příběhem a osobností plk. Straky, bude v tomto dílu provedeno i zevrubné shrnutí a zhodnocení celého cyklu. Plk.Straka jako válečný zpravodaj - novinář a jeden z odborných poradců celého cyklu je osobou k tomu bezesporu povolanou.    

Pozn.: Seznam osobností, které by si zasloužily pozornost není tímto pochopitelně vyčerpán. Kterékoliv z výše uvedených jmen lze zaměnit za jiného významného účastníka odboje. Nabízejí se např. Josef "Buřt" Braun (populární postava čekého trampingu, poslední žijící člen legendární odbojové skupiny Cukráři - Balabán, Mašín, Morávek), Boleslav Ivánek (střelec 311. bombardovací perutě - žije mimo veřejné dění v Pálkovicích na Severní Moravě), mjr. Joys Kadlečková (příslušníce 311.čs. bombardovací perutě), Gustav Bubník (hokejový reprezentant a trenér, politický vězeň - v současnosti poslanec parlamentu ČR) a další. Podle našich informací byla v pořadech ČT věnována v minulosti pozornost Františku Peřinovi a Františku Fajtlovi. Nicméně se domníváme, že se jedná o tak významné osobnosti, že v tomto uceleném cyklu by neměly chybět. Pokud však bude dramaturgie na tom trvat, lze je nahradit.