logo
Kdo jsme Projekty Pro tisk Kontakty


Legendy folku a country

cyklus 13. hudebních dokumentů

Legendy folku a country

Úvod
Shrnutí (autoři, spolupracovníci, výroba)
Charakteristika jednotlivých dílů
Podklady pro tisk (dokumenty, propagační fotografie)
Termíny vysílání

Cílem cyklu je postihnout hudebně publicistickou formou vznik a vývoj hudebního proudu, který přetransformoval různé vlivy do výsledného typicky českého, resp. československého produktu. Československý folk byl a v mírně změněné podobě stále je stylem žánrově a obsahově velice širokým, těžce ohraničitelným, spojujícím v sobě trampskou píseň (inspirovanou z velké části lidovou a country hudbou amerického západu), zdroje evropské lidové písně (zejména české, moravské a slovenské), středověkou hudbu, proudy od bluegrassů, country music až po blues a rock. A samozřejmě onen vlastní, nejpočetnější, ztěží definovatelný styl různě orientovaných písničkářů. Jejich písně, kde vždy velkou váhu měl text, oscilovaly od šansonu, přes lidové zábavné popěvky až po angažovanou v dobrém smyslu slova politickou píseň. Mezi více než stovkou účinkujících nechybí pochopitelně osobnosti jako J. Nohavica, P. Dobeš, V. Merta, V. Třešňák, J. Hutka, V.Veit, J. Vyčítal, J. a F. Nedvědi, R. Křesťan, P. Lohonka a další. V archivních materiálech cyklus vzpomene K.Kryla, P. Kalandru, M. Tučného, W. Ryvolu. Kromě těchto všeobecně známých protagonistů daného žánru však tvůrci nezapomněli ani na stovky dnes už mnohdy zapomenutých hudebníků, zpěváků, autorů, ale především nadšených organizátorů, bez nichž by se československý folk, country a bluegrass nikdy nestaly tím, čím byly a jsou.

Československý folk a s ním ruku v ruce i trampská a country muzika nebyly pouze hudebním proudem. Díky politickému a společenskému klimatu se v onom čtvrtstoletí,
kterému cyklus věnuje pozornost, staly obrovskou společenskou silou. Zejména pro mladé lidi to byla platforma odporu. Platforma, na níž bylo možno zdánlivě otevřeně říkat názory, které jinde zaznít nesměly.

V cyklu je věnovaná hlavní pozornost hudební stránce, chronologickému vývoji jednotlivých odnoží čs. folku. Ale, jak bylo výše uvedeno, nelze nepostihnout i ony další "nehudební" aspekty této oblasti.

Kromě zajímavých materiálů z archívů České televize se na obrazovkách objeví i mnoho naprosto unikátních záběrů z archívů soukromých, které se tvůrcům cyklu podařilo získat z tuzemska i ze zahraničí. Řada z nich bude mít tímto svou premieru, neboť dosud ležela pouze v šuplících či skříních svých autorů nebo majitelů.

 

Shrnutí:  

Počet dílů: 13

Stopáž: á 58 minut

Odborní poradci: Jiří Černý, Jaroslav Čvančara, Miroslav Kovářík a další

Vedoucí výroby: Leona Hájková

Kamera: Miloš Mališka, Petr Vejslík, Vladan Vála, Pavel Löffelmann

Střih: Pavel Stříbrný

Producenti: Radim Smetana, Pavel Löffelmann

Námět, scénář a režie: Jiří Vondrák

Cyklus byl vyroben v koprodukci České televize a společnosti Free Art Records

Vysílání:v týdenních intervalech od 7. září 2001 na ČT2 ve 20.00 hod.